Zbilansowana dieta – dlaczego jest taka ważna?

zbilansowana dieta

Zdrowy styl życia to obecnie mocno popularny trend. Ludzie za nim chętnie podążają głównie między innymi z troski o swój organizm. Dlatego niezwykle istotne jest świadome odżywianie, czyli zbilansowana dieta. Choć kojarzy się ona przede wszystkim z odchudzaniem i licznymi ograniczeniami, to prawda wygląda zupełnie inaczej. Dowiedz się, więc czym charakteryzuje się ten model żywienia. Sprawdź, jak możesz samodzielnie układać swój jadłospis.

Poznaj kilka zasad zbilansowanej diety

Dobrze skomponowany dzień pod względem posiłków to właśnie zbilansowana dieta. Oznacza to, że wszystkie dania muszą zawierać składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Oczywiście również w przypadku tego modelu żywienia i tu można spotkać się z różnego rodzaju zakazami. Konieczna, więc jest eliminacja ze swojego menu produktów pozbawionych wartości odżywczych, czyli należy unikać tzw. pustych kalorii.

W związku z tymi założeniami zbilansowana dieta powinna składać się przede wszystkim z wysokiej jakości białka, tłuszczy, węglowodanów, witamin, składników mineralnych i zbawiennego dla układu pokarmowego – błonnika. Oczywiście równie istotna, jest woda. Ona także musi być systematycznie wprowadzana do organizmu podczas tej diety.

Co więcej, zasady zdrowego żywienia również obejmują takie działania, jak:

 • regularna liczba posiłków w ciągu dnia;
 • ściśle określoną wartość kaloryczną całego jadłospisu – codziennie;
 • odpowiednio rozłożone składniki odżywcze w potrawach spożywanych każdego dnia;

Oczywiście to wszystko jest bezpośrednio powiązane z ogólnie znaną piramidą zdrowego żywienia. Jednak należy pamiętać, że właściwie zbilansowana dieta obejmuje również takie zagadnienie, jak indywidualne potrzeby poszczególnych osób. Innych składników odżywczych potrzebuje osoba starsza, a innych – kobieta karmiąca, czy nastolatek. Dodatkowo podczas ustalania jadłospisu trzeba uwzględnić przeciwskazania zdrowotne związane ze spożywaniem poszczególnych składników np. nietolerancję pokarmową, czy pojawiające się alergię.

Zbilansowana dieta – jak ją skomponować?

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że odpowiednio zrównoważona dieta to sposób odżywiania, który obejmuje różnorodne produkty do jedzenia. Oznacza to, że można, ba, trzeba jeść wszystko, ale we właściwych proporcjach. Specjaliści, czyli dietetycy opracowali tzw. talerz zdrowego żywienia, który jasno określa, co powinno się na nim znaleźć każdego dnia. W związku z tym jego połowę powinny zajmować różnorodne warzywa i owoce (niezależnie od koloru), jednak lepiej, aby było więcej tej pierwszej grupy. Ćwierć – produkty zbożowe z pełnego ziarna. Natomiast pozostałą część:

 • rośliny strączkowe typu groch, fasola, soczewica, soja;
 • ryby – głównie tłuste gatunki morskie;
 • produkty mleczne m.in. kefir, jogurty, sery;
 • orzechy i nasiona-pestki;

Co więcej, będąc na odpowiednio zbilansowanej diecie, należy pamiętać, żeby stosować jak najwięcej zamienników. To znaczy, artykuły zbożowe przetworzone np. jasne pieczywo, trzeba zastąpić pełnoziarnistymi rodzajami. Czerwone mięso i jego przetwory – rybami, drobiem, jajkami, czy też strączkami. Pełnotłuste produkty mleczne, warto zamienić na artykuły niskotłuszczowe. Z kolei tłuszcze zwierzęce na roślinne, a słodkie napoje na wodę Ponadto trzeba uważać na smażenie i grillowanie posiłków. Lepiej zastosować inną metodę gotowania np. duszenie, pieczenie, warto również używać gorącej pary.

Czego należy unikać, będąc na zbilansowanej diecie?

Prawidłowo zbilansowana dieta powinna być pozbawiona soli, czerwonego mięsa i jego przetworów typu kiełbasa, wędliny. Ponadto: białego cukru, słodzonych napoi, artykułów spożywczych wysoko przetworzonych. Z tego powodu zakazane są także słone przekąski, fast foody i słodycze.

Zbilansowana dieta – co dalej?

Należy mieć świadomość, że piramida żywienia obejmuje również taki aspekt, jak odpowiednia ilość ruchu. Tak, aktywność fizyczna to także niezwykle istotny element zdrowej diety. Każdy, kto dba o swój organizm, musi wprowadzić do swojego życia pewną dawkę sportu.

Jeżeli jest osobą zainteresowaną prawidłowo ułożoną dietą, a nie masz zdolności kulinarnych, to catering dietetyczny – ChefBox jest idealnym dla Ciebie rozwiązaniem. Oferuje on różne modele żywienia, wystarczy, że ustalisz, jakie jest Twoje zapotrzebowanie na kalorie, a specjaliści przygotują Ci zestaw składający się z 5 posiłków, czyli właściwie zbilansowane menu na cały dzień.

zbilansowana dieta

Sprawdź również:
LUB:
 • 14 marca, 2023
  4 min czytania
  Przeczytaj Artykuł
 • 10 marca, 2023
  4 min czytania
  Przeczytaj Artykuł
 • 24 lutego, 2023
  4 min czytania
  Przeczytaj Artykuł