Nadmierny apetyt – jak się go pozbyć? Sprawdź to!

nadmierny apetyt

Niejedna osoba będąca na diecie zastanawia się, w jaki sposób może zmniejszyć swój apetyt? W trakcie odchudzania to nieprzyjemne uczucie zasysania w żołądku jest najtrudniejszym wyzwaniem, na którym wielu polega. Z tego powodu zachęcamy do dokładnego poznania wskazówek, dotyczących metod pomagających w walce z nagłym głodem. Dowiedz się, co może być przyczyną Twoich ataków podjadania w tracie procesu zrzucania nadmiernych kilogramów. Pozbądź się nadmiernego apetytu już dziś!

Nadmierny apetyt – jakie są jego przyczyny?

Każdy, kto kiedyś próbował zmniejszyć swoją masę ciała, nie raz spotkał się z pułapką, jaką jest podjadanie. Główną przyczyną takiego stanu jest nadmierny apetyt, jednak jakie są przyczyny takiego odczucia? W niektórych sytuacjach jest to ściśle powiązane z rozregulowanym metabolizmem. W innych przypadkach – winą obarczany jest ośrodek sytości zlokalizowany w mózgu. Co więcej, może być to spowodowane także chorobą lub przyjmowaniem różnych medykamentów. Wszystko to może powodować nadmierny apetyt. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby zmniejszyć to niesforne i uciążliwe łaknienie!

Uczucie głodu — jak sobie z nim radzić?

Ssanie w żołądku bywa męczące, zwłaszcza dla osób rozpoczynających swoją przygodę z redukcją kilogramów. Jest to sytuacja zupełnie normalna, ponieważ organizm potrzebuje odrobiny czasu, aby przyzwyczaić się do nowego sposobu odżywiania. Jak zatem poradzić sobie z nieprzyjemnym burczeniem w brzuchu pomiędzy posiłkami?

Warto wiedzieć, że bardzo często mylimy nadmierny apetyt z odwodnieniem. Oznacza to, że osoby, które zaniedbują regularną podaż płynów, są po prostu spragnione. Natomiast sygnały wysyłane przez ich ciała są błędnie odczytywane. Z tego powodu zaleca się szklankę wody, ewentualnie – świeżo zaparzone zioła. Czasami łatwo pozbyć się tego uczucia, kawą lub czarną bądź zieloną herbatą.

Ponadto warto sięgnąć po miętówki, mentolową gumę do żucia czy też napar z liści mięty. Ten odświeżający smak skutecznie blokuje głód, na pewien czas. Natomiast w sytuacji bardzo uciążliwego zasysania w żołądku, dobrym pomysłem na przekąskę są surowe warzywa. Te niskokaloryczne produktu pomagają podczas napadów nadmiernego apetytu, w momencie gdy zostało kilka godzin do kolejnego posiłku.

Nadmierny apetyt – na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Czasami zdarzają się sytuacje, że w niewielkim odstępie czasu po spożytym daniu pojawia się nagłe łaknienie. Taka sytuacja bywa zastanawiająca, w związku z tym warto zwrócić uwagę na jakość zjadanych produktów oraz na swoją gospodarkę cukrową. Ponieważ może być to pierwszy objaw insulinooporności. Zwłaszcza gdy posiłki, choć mają właściwą objętość, nie są odpowiednio zbilansowane, a to oznacza, że konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej diety, takiej z potrawami o wyższej gęstości odżywczej.

Zdarzają się również przypadki nadmiernego apetytu, które spowodowane są mniejszą zawartością błonnika w codziennym menu. To włókno pokarmowe jest niezwykle istotne dla uczucia sytości po posiłku, jak i dla samej pracy jelit. Jest to związane ze specyficzną budową błonnika pokarmowego, która sprawia, że po połączeniu z płynami – po prostu pęcznieje i zwiększa swoją objętość. Co więcej, najnowsze badania udowadniają, że regularne jego spożywanie pozytywnie wpływa na wahania poziomu insuliny we krwi.

Nadmierny apetyt – kiedy udać się do lekarza

Uczucie łaknienia tuż po spożytym posiłku czasem nie mija, mimo zastosowania się do wyżej wymienionych wskazówek. W takim przypadku konieczna jest wizyta u specjalisty. Nadmierny apetyt może być uwarunkowany różnymi schorzeniami o podłożu endokrynologicznym. Oznacza to, że mogą pojawiać się problemy z funkcjonowaniem tarczycy lub jest to wynik działania nerwicy, czy też przyczyną są zaburzenia odżywiania. Taki stan rzeczy należy skontrolować u lekarza, który prawdopodobnie zleci badania do wykonania m.in. morfologię krwi, krzywą cukrową, poziom hormonów, analizę moczu i kału. Dzięki temu będzie on mógł rozpoznać prawdziwy powód nadmiernego apetytu, a następnie – wdroży właściwe leczenie.

Jeżeli chcesz kontrolować swoje łaknienie we właściwy sposób, postaw na zbilansowane diety, ułożone pod kątem Twoich potrzeb. Catering dietetyczny – Chefbox oferuje różnorodne propozycje 5-posiłkowych zestawów skomponowanych w taki sposób, aby można było każdego dnia dostarczać  swojemu organizmowi, wszystkie niezbędne składniki odżywcze, we właściwych proporcjach. Nie wierzysz? Przekonaj się na własne oczy i zamów jeden rodzaj diety pudełkowej dla siebie już dziś!

nadmierny apetyt

Wybierz
Dietę dla siebie