Niebieska strefa długowieczności – czym się charakteryzuje?

niebieska strefa długowieczności

Czy masz świadomość, że niektórzy mieszkańcy naszej planety przynależą do niebieskich stref długowieczności? Co to za miejsca i dlaczego, tak się dzieje? Już spieszymy z odpowiedzią! Przeczytaj i dowiedz się zatem, czym charakteryzują się te specyficzne regiony. Sprawdź, gdzie najdłużej żyją ludzie!

Niebieskie strefy długowieczności – najważniejsze informacje

W roku 2005 na rynku literackim pojawiła się ciekawa pozycja, mianowicie – „Niebieskie Strefy w praktyce”. Autorem tej książki jest Dan Buettner, który udał się w podróż po miejscach zamieszkiwanych przez osoby żyjące najdłużej, które cieszą się dobrym zdrowiem. Dlatego swoje obserwacje przeprowadził w Japonii, na Kostaryce, we Włoszech, Grecji, a nawet w Stanach Zjednoczonych.

Japonia i mieszkańcy Okinawy

Okinawa jest jedną z wysp, które budują Japonię. Ta uwielbiana przez turystów niebieska strefa długowieczności wyróżnia się dużą liczbą stulatków wśród lokalnej społeczności. Jest to m.in. wynik ich zdrowego podejścia do stylu życia, polega bowiem on na eliminacji wszystkich czynników, które bezpośrednio wpływają na pojawienie się chorób cywilizacyjnych. Dlatego też ich jadłospis opiera się przede wszystkim na produktach roślinnych. Białko zwierzęce dostarczają poprzez jedzenie ryb. Natomiast tradycyjne mięso spożywają bardzo rzadko.

Dodatkowo praktykują mantrę, która mówi o tym, aby brzuch był pełny na 80%. Nigdy na 100%. Jak również przykładają dużą wagę na to, żeby ich życie miało sens (jest to tzw. ikigai).

Niebieska strefa długowieczności na Kostaryce – półwysep Nicoya

W przypadku Kostaryki to półwysep Nicoya wyjątkowo wyróżnia się najdłuższą przeżywalnością wśród ludzi. Ta niebieska strefa długowieczności charakteryzuje się przede wszystkim trudnym ukształtowaniem terenu, który mocno wpływa na jakość życia w tym regionie, np. istnieje niewiele dróg krajowych. Z tego powodu mieszkańcy dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu, pracują fizycznie i bardzo często swój jadłospis budują na produktach z własnej hodowli. Dlatego głównie spożywają oni warzywa (fasolę, kukurydzę), owoce, ryż i jaja. Ponadto tworzą wielopokoleniowe domy, a to oznacza, że młodzi opiekują się seniorami, a seniorzy najmłodszymi członkami rodziny.

Słoneczna Sardynia we Włoszech

Z kolei we Włoszech to mieszkańcy Sardynii cieszą się długowiecznością. Ta niebieska strefa zamieszkiwana jest przede wszystkim przez rolników oraz pasterzy. Z tego powodu są to osoby niezwykle sprawne fizycznie. Dodatkowo stosują głównie dietę roślinną z dużym udziałem zbóż. Dlatego ich menu składa się z takich produktów jak strączki, ziemniaki, kukurydza, pszenica, fasola, czy też z pełnoziarniste pieczywo. Co więcej, mieszkańcy Sardynii spożywają w dużych ilościach nabiał, piją mleko krowie i kozie.

Warto także wiedzieć, że ogromny udział w ich długowieczności bierze również fakt, że ten region charakteryzuje się dużą liczbą słonecznych dni. Częsta ekspozycja na promienie UV przyczynia się do wytwarzania witaminy D w organizmie, a w takiej sytuacji nietrudno o dobre samopoczucie oraz zdrowe kości.

Grecka niebieska strefa długowieczności – Ikaria

Ikaria jest położona w klimacie śródziemnomorskim, który wspaniale wpływa na tamtejszą roślinność. Dzięki temu w codziennym jadłospisie mieszkańców tego regionu pojawiają się przede wszystkim warzywa i owoce. Z kolei ze względu na górzyste ukształtowanie terenu cieszą się oni dużą sprawnością fizyczną. Ta niebieska strefa długowieczności charakteryzuje się przede wszystkim kuchnią stworzoną z nieprzetworzonej żywności. Dlatego posiłki powstają na bazie: nasion roślin strączkowych, pełnoziarnistego pieczywa, oliwy z oliwek, ryb i serów.

Niebieska strefa długowieczności w USA – miasteczko Loma Linda

Choć USA głównie kojarzy się nam z fast foodami, dużymi samochodami i otyłością to istnieje pewne amerykańskie miasteczko, które cieszy się długożyjącymi mieszkańcami. Przede wszystkim jest to zasługa ich diety roślinnej. Jadłospis składa się głównie z warzyw, strączków, owoców oraz orzechów. Mięso na stole pojawia się sporadycznie. Unikają oni używek, prowadzą aktywny tryb życia, obchodzą okresowe posty, szabat i medytują.

Jak widzisz, wszystkie wyżej wymienione niebieskie strefy długowieczności wyróżniają się przede wszystkim mieszkańcami, którzy spożywają dużą ilość warzyw i owoców. A co najważniejsze ich jadłospisy są całkowicie pozbawione przetworzonej żywności. Jeżeli chcesz również spożywać posiłki stworzone z wysokiej jakości produktów – wypróbuj dietę pudełkową od Chef Box. Dostępne są różnorodne warianty, których wartość kaloryczną można ustalić pod kątem swoich potrzeb i stylu życia.

niebieska strefa długowieczności

Wybierz
Dietę dla siebie