Dieta 8 na 16 – poznaj jej zasady!

dieta 8 na 16

Dieta 8 na 16 to nic innego jak przerywany post. Znana jest również pod nazwą okna żywieniowego, z angielskiego – intermittent fasting (inaczej dieta if). Jest to dość specyficzny sposób odżywiania się, który pomaga zrzucić niechciane kilogramy. Co więcej, pozwala on także szybko zregenerować organizm, zmniejsza ryzyko pojawienia się cukrzycy, a według niektórych – nawet wspomaga walkę ze starzeniem. Zatem dowiedz się już dziś, na czym polega post przerywany.

Dieta 8 na 16 – zasady, które musisz poznać!

Wiele osób sądzi, że post przerywany, czyli dieta 8 na 16 jest po prostu głodówką. Nic bardziej mylnego! Ten model żywienia przede wszystkim opiera się na spożywaniu posiłków w trakcie ściśle określonych godzin. Fachowcy nazywają to również okienkiem czasowym. Oznacza to, że osoba, która stosuje dietę 8 na 16, może jeść różne potrawy (o odpowiedniej wartości kalorycznej) jedynie przez osiem godzin. Następnie musi ona pościć.

Post przerywany można łatwo dostosować do własnych potrzeb. Jeżeli więc pragniesz zastosować ten rodzaj diety w swoim życiu, to Ty określasz, w jakich godzinach będziesz spożywać posiłki. Możesz ustalić, że Twoje okienko żywieniowe zacznie się wczesnym rankiem – pełnowartościowym śniadaniem lub w południe zjesz pierwszą potrawę, tak aby nie odczuwać głodu wieczorem.

Dieta 8 na 16 – co jeszcze musisz wiedzieć?

Bardzo istotną zasadą podczas postu przerywanego jest to, aby przez osiem godzin jeść często, ale mało. Takie rozwiązanie pozwala unormować poziom cukru we krwi, więc niestraszne są jego wahania. Warto pamiętać, że niewłaściwa wartość glukozy przyczynia się do nagłych napadów głodu, a tym samym do pojawienia się brzydkiego nawyku – podjadania.

Oczywiście stosując dietę 8 na 16, należy dbać o jakość spożywanych potraw. Muszą być one odpowiednio zbilansowane, tak aby dostarczały w trakcie okienka żywieniowego wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Do picia przede wszystkim zaleca się wodę mineralną niegazowaną, ziołowe napary, herbatę (np. zieloną, czerwoną), a nawet kawę bez mleka i cukru (w rozsądnych ilościach).

Co jeść podczas postu przerywanego?

Post przerywany to stosunkowo wdzięczna dieta. Dlaczego? Podczas jej trwania można jeść praktycznie wszystko. Jednakże wciąż należy pamiętać o zasadach zdrowego odżywiania. Z tego powodu potrawy powinny być przygotowywane z wysokiej jakości i świeżych składników. Jednakże, w przypadku osób, które są trochę na bakier z regułami prawidłowego żywienia, warto, aby one wykluczyły ze swojego jadłospisu:

  • słodkie przekąski i wszystko, co zawiera biały cukier;
  • produkty, które w swoim składzie mają węglowodany proste;
  • artykuły bogate w tłuszcze trans, czyli słone przekąski i wszystkie fast foody;
  • soki z warzyw oraz owoców (lepszym rozwiązaniem są ich świeże odpowiedniki);

O czym pamiętać, podczas diety 8 na 16?

Niezależnie od tego, czy pragniesz zastosować zasady postu przerywanego w swojej diecie, czy też w inny sposób chcesz zrzucić parę kilo – musisz ten fakt skonsultować ze specjalistą. Tylko w taki sposób możesz ustalić, czy dieta 8 na 16 jest właściwym modelem żywienia dla Ciebie. Ogólnie rzecz biorąc, post przerywany uważany jest za stosunkowo zdrowy. Jednakże, jak wszystko, i on może przyczynić się do różnych kłopotów zdrowotnych. Zwłaszcza w przypadku tych osób, które na co dzień zmagają się z przewlekłymi chorobami.

Jak działa post przerywany?

Główną zasadą działania postu przerywanego jest regularność w spożywaniu posiłków. Co więcej, dieta 8 na 16 pomaga zmniejszyć łaknienie, co przyczynia się do obniżenia codziennego zapotrzebowania na kalorie. Ponadto okienko żywieniowe zapobiega pojawieniu się cukrzycy typu 2, odtłuszcza wątrobę i obniża poziom glukozy na czczo.

Post przerywany również wspomaga walkę z upływem czasu. Tak. Dieta 8 na 16 pomaga radzić sobie ze starzeniem, nie tylko z nadmiernymi kilogramami. Jest to wynik 16-godzinnego postu, który doskonale wpływa na regenerację komórek oraz usprawnia perystaltykę jelit.

Stosując dietę 8 na 16, można w szybki sposób stracić na wadze, bez większych wyrzeczeń. Co więcej, ułatwia ona opanować wszystkie reguły zdrowego żywienia, a to bezpośrednio przyczynia się do zmiany nawyków.

Jeżeli uważasz, że kuchnia nie jest odpowiednim miejscem dla Ciebie, skorzystaj z usług specjalistów i zamów swój codzienny zestaw diety pudełkowej już dziś. Chef Box to catering dietetyczny, który dostarcza smaczne, świeże i pełnowartościowe posiłki każdego dnia, pod wyznaczony adres. Dzięki tej usłudze możesz zapomnieć o codziennym gotowaniu i możesz skupić się na wytrwaniu w diecie 8 na 16. Zobacz, z jaką łatwością stracisz na wadze z ofertą Chef Box!

dieta 8 na 16

Wybierz
Dietę dla siebie