Jak poprawnie przygotować posiłek lekkostrawny?

posiłek lekkostrawny

Posiłek lekkostrawny jest głównie zalecany osobom, które zmagają się z różnymi dolegliwościami związanymi z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Jest to również idealne rozwiązanie w momencie rekonwalescencji po operacji. Prawidłowo skomponowane danie w diecie lekkostrawnej powinno być kaloryczne, pełne niezbędnych składników odżywczych, ale łatwe w trawieniu. Zatem poznaj wskazówki, jak i z jakich produktów stworzyć kompletny posiłek lekkostrawny.

Co powinno znaleźć się w menu diety lekkostrawnej?

Układając jadłospis diety lekkostrawnej, warto wiedzieć, że w pierwszej kolejności należy wykluczyć produkty oraz potrawy ciężkostrawne. Dlatego osoby, które muszą odżywiać się w ten właśnie sposób, powinny unikać dań obfitujących w tłuszcz, a także w błonnik pokarmowy. Co więcej, powinny zrezygnować również z artykułów wzdymających oraz taki, które mogą podrażniać cały układ pokarmowy np. z octu, czy też ostrych przypraw.

Jest to niezwykle istotne, ponieważ każdy posiłek lekkostrawny musi odciążyć żołądek i jelita. Właściwy dobór poszczególnych produktów spożywczych ma duże znaczenie w przypadku tej diety. Zwłaszcza że charakteryzuje się ona potrawami łatwymi do strawienia. Z kolei zawarte w nich składniki odżywcze – muszą być w całości wchłaniane, ponieważ tylko w taki sposób można sprawnie poprawić ogólny stan zdrowia.

Posiłek lekkostrawny – o czym musisz pamiętać?

Warto wiedzieć, że przygotowując posiłek lekkostrawny, należy również zastosować odpowiednią technikę kulinarną. W związku z tym przyrządzane dania nie powinny być smażone, wędzone czy grillowane. Najlepszymi sposobami na obróbkę termiczną w przypadku diety tego rodzaju są:

  • pieczenie w folii;
  • tradycyjne gotowanie w wodzie;
  • gotowanie na parze;
  • duszenie;

Pamiętaj, stosowanie zasmażek, ogrzewanie oraz odsmażanie potraw jest zakazane dla osób, które zmagają się z problemami w obrębie układu pokarmowego!

Posiłek lekkostrawny – jakich produktów użyć?

Jeżeli należysz do osób, które ze względu na swój stan zdrowia muszą być na diecie lekkostrawnej, to Twój każdy posiłek powinien być stworzony z takich produktów jak:

  • białe pieczywo pszenne lub typu graham;
  • białe i drobne kasze, jasne makarony, a także ryż oraz płatki zbożowe;
  • jajka ugotowane na miękko, omlet, gotowane na parze, jajecznica;
  • gotowane warzywa (ziemniaki, marchewka, buraki, szpinak, dynia, a także fasolka szparagowa) oraz owoce bez skórki (jabłka, morele, brzoskwinie, pomarańcze);
  • jogurty naturalne oraz niskotłuszczowe przetwory mleczne np. kefir, maślanka, biały ser;
  • chude mięso – drób, królik, cielęcina, wołowina ’
  • ryby o niskiej zawartości tłuszczu – np. dorsz, pstrąg;

Warto również zrezygnować z nadmiernego i mocnego przyprawiania potraw. Zapomnij więc o czosnku, cebuli, chrzanie, musztardzie, czy też np. chilli. Dlatego prawidłowo przyrządzony posiłek lekkostrawny powinien być doprawiony przy pomocy łagodnych ziół typu oregano, bazylia, majeranek.

Posiłek lekkostrawny – prawidłowa wartość kaloryczna

Dieta lekkostrawna to nie tylko gotowania dania pozbawione składników ciężkostrawnych. Jest to także sposób odżywiania, który dostarcza odpowiednią wartość kaloryczną organizmowi bez obciążania jego układu pokarmowego. Oznacza to, że każdy prawidłowo skomponowany posiłek lekkostrawny powinien zawierać:

  • białko – ok. 1 grama na każdy kilogram masy ciała, tak aby 12% dostarczanej energii pochodziło od niego;
  • wysokiej jakości tłuszcze o pochodzeniu roślinnym, które zapewnią maksymalnie 30% energii,
  • węglowodany, które odpowiadać będą za ok. 50-65% dostarczanej energii,
  • oraz rozpuszczalnego w wodzie błonnika pokarmowego (od 20 do 25 gramów).

Kto powinien spożywać posiłki lekkostrawne?

Osoby borykające się następującymi schorzeniami oraz dolegliwościami powinny przejść na dietę lekkostrawną. Mianowicie chorzy na:

  • zespół jelita drażliwego;
  • choroby jamy ustnej typu paradontoza;
  • nowotwory pojawiające się w obrębie przewodu pokarmowego;
  • liczne choroby jelit oraz żołądka w tym – choroba Leśniowskiego-Crohna, nieżyt żołądka, zapalenie śluzówki jelit;

Posiłek lekkostrawny to także idealne rozwiązanie dla osób, które przechodzą rekonwalescencję po odbytej operacji (zwłaszcza układu pokarmowego).

Posiłki lekkostrawne na co dzień!

Jeżeli pragniesz przejść na dietę lekkostrawną, lecz przyrządzenie odpowiednio skomponowanych potraw nie należy do Twoich mocnych stron, skorzystaj z usług profesjonalistów! Catering dietetyczny – Chef Box przygotuje za Ciebie, a następnie dostarczy (codziennie) pod Twoje drzwi, 5 odpowiednio zbilansowanych posiłków lekkostrawnych. Zobacz, jakie diety znajdują się w ofercie firmy. Sprawdź cenę takiej usługi i zamów swój zestaw już dziś!

posiłek lekkostrawny

 

Wybierz
DIETĘ DLA SIEBIE: