Dzienna dawka potasu – co musisz o niej wiedzieć?

dzienna dawka potasu

Zastanawia Cię, jaka jest prawidłowa dzienna dawka potasu? Zatem przeczytaj, co my wiemy na temat tego niezwykle istotnego pierwiastka. Sprawdź, jaką pełni on funkcję w naszych organizmach i które produkty spożywcze zawierają jego duże ilości.

Dzienna dawka potasu – dlaczego nasz organizm potrzebuje tego makroelementu?

Zbilansowany jadłospis jest bardzo ważny dla zdrowia. Dostarcza on bowiem wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Ludzki organizm potrzebuje nie tylko różnorodnych witamin, aby być w pełni sił, ale też i pierwiastków. Jednym z nich jest właśnie potas, który zaliczamy do minerałów określanych jako makroelementy. Co oznacza, że zapotrzebowanie na ten składnik przekracza wartość 100 mg, w porównaniu do mikroelementów.

Ta dzienna dawka potasu wspomaga wiele procesów, które zachodzą w naszych organizmach, a niedobory tego pierwiastka mogą doprowadzić do sporych komplikacji. Warto również wiedzieć, że nadmiar potasu także może mieć negatywny skutek na zdrowie człowieka. Dlatego tak niezwykle ważne jest, aby zadbać o prawidłowe proporcje poszczególnych składników odżywczych podczas komponowania swojego codziennego menu.

Gdzie można znaleźć potas?

Potas to pierwiastek powszechnie dostępny. Oznacza to, że jego źródłem jest wiele popularnych produktów spożywczych, z których bardzo łatwo ułożyć pełnowartościową i smaczną dietę.

Analizując wysokość dziennej dawki potasu, należy zwrócić szczególną uwagę na artykuły, które zawierają jego duże ilości. Z tego powodu do tej grupy produktów należy m.in.:

 • biała fasola – w 100 gramach znajduje się ok. 829 miligramów potasu;
 • awokado – 100 gramów tego owocu zawiera, aż 840 miligramów omawianego pierwiastka;
 • suszone morele – 100 gramów to 1700 miligramów potasu;
 • pistacje – 100 gramów tych orzechów dostarcza 110 miligramów potasu;
 • czerwona soczewica – w 100 gramach znajduje się aż 874 miligramów tego makroelementu;
 • soja – 100 gramów to aż 2100 miligramów potasu;
 • kakao – 100 gramów tego produktu dostarcza aż 1900 miligramów opisywanego minerału;

Dzienna dawka potasu – dlaczego to takie ważne?

Bez potasu ludzki organizm nie może funkcjonować normalnie, ponieważ jest on niezbędny dla prawidłowej pracy np. całego układu nerwowego. Jednak nie jest to jedyny powód, dla którego każdy z nas powinien zadbać o wielkość swojej dziennej dawki potasu. Ten makroelement jest bardzo istotny również, dlatego że:

 • odpowiada za właściwe przesyłanie impulsów nerwowych;
 • reguluje poziom glikogenu;
 • wpływa na prawidłowe napięcie mięśniowe;
 • stabilizuje gospodarkę wodną;
 • nadzoruje ciśnienie krwi;
 • reguluje pracę nerek;

Co więcej, to właśnie potas bezpośrednio przyczynia się do prawidłowej przemiany węglowodanów w energię oraz wpływa na całą gospodarkę kwasowo-zasadową w organizmie i na ciśnienie osmotyczne.

Jakie są normy? – dzienna dawka potasu, której potrzebujesz

Niedobór pierwiastka, jakim jest potas, bardzo szybko się uwidacznia i utrudnia życie. Na szczęście prawidłowa dzienna dawka potasu nie jest aż tak duża, aby jego dostarczenie było niemożliwe. Wystarczy odpowiednio skomponować swoje codzienne menu, żeby zapobiec pojawianiu się niedoboru potasu w organizmie. Warto jednak mieć świadomość, że jego dzienna dawka jest uzależniona m.in. od wieku danej osoby. Dlatego u niemowląt wynosi ona od 400 do 700 miligramów, a u dzieci do 9 roku życia – 2400-3700 miligramów potasu. W przypadku młodzieży (czyli osób do 18 roku życia) wynosi 4100 miligramów. Natomiast dorośli potrzebują aż 4700 miligramów tego pierwiastka!

Nie przesadź z dzienną dawką potasu!

Należy mieć świadomość, że zarówno niedobór potasu, jak i jego nadmiar negatywnie wpływa na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jeżeli jego wartość przekracza 5,5 mmol/l to taką sytuację nazywamy hiperkaliemią, co oznacza, że dostarczamy z pożywieniem za dużo tego makroelementu.

Poznaj najważniejsze objawy hiperkaliemii!

Do najważniejszych objawów nadmiaru potasu w organizmie można zaliczyć:

 • przewlekłe uczucie zmęczenia;
 • obrzęki np. w obrębie twarzy, kończyn;
 • bóle mięśni;
 • zawroty głowy;
 • nieregularną pracę mięśnia sercowego;
 • problemy zarówno z równowagą, jak i koncentracją;

Zadbaj o siebie i swoją dzienną dawkę potasu z cateringiem Chef Box!

Jeżeli pragniesz, aby Twoja codzienna dieta zawierała odpowiednią ilość mikro- i makroelementów, sprawdź propozycję specjalistów od żywienia i ich codzienne zestawy 5 odpowiednio skomponowanych posiłków. Dzięki nim Twoja dzienna dawka potasu będzie miała odpowiednią wartość, a Ty zyskasz pewność, że dostarczasz swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Zobacz, co przygotował dla swoich klientów catering dietetyczny z Warszawy – Chef Box i zamów jeden z wariantów już dziś!

Jdzienna dawka potasu

Wybierz
Dietę dla siebie