Kwas omega 6 – dowiedz się, dlaczego jest ważny. Poznaj jego źródło już dziś!

kwas omega 6

Omega 6 to niezwykle istotny dla ludzkiego organizmu składnik odżywczy. Jest to wielonienasycony kwas pochodzenia roślinnego, znajduje się on bowiem m.in. w olejach roślinnych, licznych nasionach, bądź orzechach. Jednakże jego nadmiar bywa szkodliwy. Dowiedz się, gdzie jeszcze można spotkać ten związek i jak on dokładnie działa. Sprawdź, dlaczego nie należy jego suplementować w zbyt dużych dawkach.

Kwas omega 6 – co musisz o nim wiedzieć?

Wielonienasycone tłuszcze takie jak kwasy omega 6 to ważne dla organizmu składniki odżywcze. Potrafią uchronić nas od różnorodnych schorzeń, lecz należy pamiętać o tym, aby w codziennej diecie nie było ich zbyt dużo. Określane są jako NNKT, czyli niezbędny nienasycony kwas tłuszczowy, do którego również można zaliczyć: kwas linolowy (LA), gammalinolenowy (GLA) i arachidonowy (AA/ARA).

W przypadku właściwie skomponowanej diety bardzo istotny jest stosunek kwasów omega 6 do omega 3 (a także omega 9). Wszystkie te związki mają bowiem zbawienny wpływ na stan zdrowia, lecz ważne jest to, aby były przyjmowane w odpowiednich dawkach. Zwłaszcza że każdy z nich inaczej wpływa na ludzki organizm.

W jaki sposób suplementować kwas omega 6?

Układając swój codzienny jadłospis, warto zachować odpowiedni stosunek ilości kwasu omega 6 do omega 3. Oznacza to, że w naszej diecie powinien kształtować się on następująco: 5 do 1 lub 6 do 1.

Warto wiedzieć, że zaburzona równowaga obu tych składników odżywczych nie jest korzystną sytuacją dla zdrowia. A w momencie większej dawki kwasów omega 6 pojawia się znacznie wyższe ryzyko wystąpienia licznych chorób. W związku z tym może on spowodować m.in. zmiany miażdżycowe i zakrzepowe, zaburzenia prawidłowej pracy serca oraz całego układu krążenia, jak również zaburzenia w obrębie gospodarki hormonalnej organizmu.

Dobrym przykładem w tym przypadku jest fakt, że kwas omega 3 wykazuje właściwości przeciwzapalne, ale w momencie, gdy przyjmujemy go w zbyt małych dawkach (w porównaniu do omega 6), mogą pojawić się liczne stany zapalne w ciele człowieka. W związku z tym właściwie skomponowana dieta jest konieczna.

Poznaj właściwości kwasów omega 6!

Najbardziej znanym kwasem NNKT jest oczywiście omega 3. Uznawany jest on za niezwykle zdrowy składnik odżywczy, który powinien znajdować się w diecie każdego z nas. Jednakże kwas omega 6 również powinien tworzyć nasz codzienny jadłospis. Odpowiada on bowiem za:

  • wspieranie sposobu działania układu odpornościowego,
  • hamowanie nadciśnienia tętniczego,
  • powstrzymywanie osteoporozy,
  • obniżanie poziomu cholesterolu,
  • budowanie licznych błon komórkowych,
  • wspomaganie pracy układu nerwowego.

Okazuje się także, że kwas omega 6 wspiera również walkę z takimi dolegliwościami jak: różnorodne alergie, zaburzenia hormonalne, problemy skórne czy też ADHD.

Źródła kwasów omega 6

Ogólnie rzecz biorąc, bardzo rzadko ludzki organizm boryka się z niedoborem kwasu omega 6. Natomiast najczęściej spotykaną sytuacją jest jego nadmiar. Wynika to z faktu, że standardowa dieta przeciętnego Polaka obfituje w ten właśnie składnik odżywczy.

Jak już wiadomo, głównym źródłem kwasów omega 6 są produkty roślinne, po które praktycznie sięgamy każdego dnia. Mianowicie ten związek obecny jest przede wszystkim w:

  • oliwie z oliwek,
  • oleju słonecznikowym,
  • oleju rzepakowym.

Jednakże spotkać go także można w oleju kokosowym, arachidowym, sojowym i sezamowym. Kwas omega 6 znajduje się również w awokado, migdałach, orzeszkach ziemnych oraz sezamie.

Wygląda na to, że w większości przypadków każdy z nas pokrywa swoje dzienne zapotrzebowanie na ten składnik poprzez zwykłą dietę. Jednakże w sytuacji, gdy posiłki są ubogie w kwas omega 6, to należy rozważyć jego suplementację.

Poznaj dietę właściwie skomponowaną pod każdym kątem!

Zależy Ci na prawidłowym odżywianiu, a więc na odpowiednich proporcjach wszystkich składników odżywczych? Sprawdź zatem ofertę marki Chef Box, ponieważ jest to wysokiej jakości catering dietetyczny o licznych i ciekawych propozycjach! W tym miejscu oferowane są gotowe zestawy dań z dowozem, które można dostosować pod względem własnych potrzeb oraz preferencji smakowych. Każdego dnia potrawy przygotowywane są przez prawdziwych profesjonalistów – kucharzy i dietetyków, dzięki temu możesz mieć pewność, że dostarczą Ci odpowiedniej energii oraz wszystkich makro- i mikroskładników. Nie czekaj i wykup abonament już dziś!

kwas omega 6

Wybierz
Dietę dla siebie