• Opublikowano 24 marca, 2023
  • Przeczytasz w 4 min

Lunchbox do pracy – co powinien zawierać?

lunchbox do pracy

Każdy z nas dobrze wie, że zdrowe odżywianie w pracy bywa trudnym zadaniem. Nierzadko kanapki zastępują nam pożywny i ciepły obiad, a takie rozwiązanie negatywnie wpływa na stan naszego zdrowia oraz wygląd całej sylwetki. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest właściwie skomponowany lunchbox do pracy, który w przerwie od obowiązków dostarcza wszystkich składników odżywczych, niezależnie od tego, gdzie się obecnie znajdujesz. Poznaj, kilka smacznych przepisów oraz praktycznych wskazówek i zastosuj je dziś w swoim życiu!

Lunchbox do pracy – co musisz o nim wiedzieć?

Czy wiesz, że lunchbox do pracy to idealny sposób na zdrowe odżywianie? Takie rozwiązanie jest wspaniałą okazją, aby zrzucić parę nadprogramowych kilogramów lub po prostu odżywiać swoje ciało we właściwy sposób. To również dobra propozycja dla osób, które ze względu na różne ograniczenia pokarmowe muszą uważać na skład i jakość spożywanych posiłków, m.in. będąc w pracy.

Co powinien zawierać dobrze skomponowany lunchbox do pracy?

Pamiętaj, pełnowartościowe posiłki to klucz do sukcesu, a w przypadku odżywiania – do pięknej sylwetki. Dlatego należy poświęcić trochę czasu na właściwe proporcje poszczególnych posiłków wchodzących w skład codziennego jadłospisu, zwłaszcza potraw spożywanych w czasie przerwy w pracy. Dlatego dobrze opracowany lunchbox powinien zawierać:

  • białko – zapewnia ono pożądaną sytość, a jego źródłem może być mięso (np. kurczak, ryba, wołowina), nasiona roślin strączkowych (np. groch, soczewica, soja), tofu, jaja, a także sery, jogurty naturalne.
  • węglowodany złożone – również odpowiadają za sytość danego posiłku, jak również dostarczają niezbędną do funkcjonowania, energię. Co więcej, to dzięki nim poziom insuliny we krwi może utrzymywać się na stałym poziomie. Ich głównym źródłem są takie artykuły jak różnego rodzaju kasze, ryż, komosa, płatki zbożowe, a nawet pełnoziarniste pieczywo.
  • tłuszcze – są to składniki odżywcze, które dbają o to, aby gospodarka lipidowa całego organizmu pracowała we właściwy sposób. Ponadto rewelacyjnie wpływają na kondycję mózgu. Dobrej jakości tłuszcze występują w takich artykułach spożywczych jak ryby, orzechy, awokado, licznych nasiona, oliwie oraz olejach roślinnych.

Warto wiedzieć, że prawidłowo skomponowany lunchbox do pracy powinien zawierać także duże ilości warzyw bądź owoców (w zależności od tego, czy przygotowywane dania są wytrawne, czy też słodkie). Produkty te odgrywają dużą rolę we właściwym odżywianiu, ponieważ są bogate w błonnik pokarmowy oraz liczne witaminy i minerały.

Lunchbox do pracy – poznaj najważniejsze szczegóły

Już wiesz, co powinno znaleźć się we wnętrzu Twojego lunchboxa. Jednakże musisz jeszcze poznać, charakterystykę dobrego pojemnika na przygotowywany posiłek do pracy. Opakowanie tego rodzaju powinno być przede wszystkim szczelne i nie za bardzo ciężkie. Co więcej, kupując swój wymarzony lunchbox, musisz zwrócić uwagę na to, czy może być on używany w mikrofalówce. Dobrym pomysłem jest również wariant, który posiada przegródki. Taki model pozwoli Ci rozdzielić od siebie poszczególne składniki posiłku.

Poznaj nasze propozycje na dobrze skomponowany posiłek do pracy!

Pożywna sałatka z buraka i sera fety

  • 1 ugotowany burak
  • 2 plastry sera typu feta (dobrym zamiennikiem jest również twaróg)
  • 1 łyżeczka wysokiej jakości oliwy
  • pestki łuskanego słonecznika
  • kiełki rzodkiewki
  • pieczywo (razowe lub pełnoziarniste)

Pokrój buraka na 0,5-centymetrowe plastry. Wymieszaj go z pokruszonym serem. Dodaj pestki wraz z kiełkami. Całość polej oliwą z oliwek.

Kasza z dodatkiem szpinaku, sera pleśniowego oraz suszonych pomidorów

  • kasza bulgur 50 gramów
  • 1 plaster sera pleśniowego
  • kilka odsączonych z zalewy suszonych pomidorów
  • 150 gramów szpinaku
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • szczypta gałki muszkatołowej

Ugotuj kaszę według przepisu na opakowaniu. Na rozgrzaną patelnię z oliwą, dodaj posiekany ząbek czosnku i szpinak. Duś całość przez kilka minut. Posól, popieprz i dodaj gałkę. Suszone pomidory pokrój, a następnie dorzuć do szpinaku. Wymieszaj. Po odparowaniu nadmiaru wody dodaj kaszę bulgur. Ponownie wymieszaj.

Co wziąć do pracy zamiast samodzielnie przygotowanego lunchboxa?

Jeżeli nie jesteś miłośnikiem gotowania lub zwyczajnie nie masz na to czasu, dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z usług profesjonalistów np. firmy cateringowej Chef Box! W naszej ofercie znajdują się różnorodne propozycje, które mogą być dostarczane bezpośrednio do miejsca pracy. Mamy diety przystosowane pod indywidualne potrzeby wszystkich klientów, co oznacza, że u nas posiłki mogą zamawiać również osoby z nietolerancjami pokarmowymi, lub to o zwiększonym zapotrzebowaniu na kalorie, czy też białko. Zobacz, jakie zestawy wchodzą w skład naszej oferty, dostosuj ich wartość kaloryczną i napisz, gdzie mamy je dostarczyć. Zamień swoje kanapki na odżywczy i smaczny lunch!

lunchbox do pracy

Wybierz
Dietę dla siebie