Biała dieta – jaki powinien być jadłospis po wybielaniu zębów?

biała dieta

Jesteś osobą, która pierwszy raz słyszy hasło „biała dieta„? A może planujesz udać się na zabieg wybielania zębów i szukasz informacji na temat tego, co spożywać tuż po wizycie u dentysty? Sprawdź zatem, czym charakteryzuje się ten nietypowy model żywienia. Poznaj najważniejsze zasady białej diety.

Biała dieta – co musisz o niej wiedzieć?

Czy wiesz, że produkty, które spożywasz, mogą mieć wpływ na wygląd Twojego uzębienia? Tak! Twój codzienny jadłospis może powodować przebarwienia, stąd niezwykle ważny jest jego dokładny skład, zwłaszcza gdy jesteś tuż po zabiegu wybielania zębów. W związku z tym liczni dietetycy szczegółowo opracowali menu, z którego świadomie wyeliminowali grupę artykułów spożywczych zawierających barwniki. Dzięki którym uzyskany efekt stomatologiczny będzie się dłużej utrzymywał. Ponadto warto pamiętać, że białej diecie również bardzo ważny jest odpowiedni dobór napojów. Polecana jest głównie woda. Takie rozwiązanie jest niezbędne do ochrony szkliwa, przed wnikaniem różnych pigmentów zawartych w pożywieniu. Zarówno tych występujących naturalnie, jak i sztucznych.

Co można jeść na białej diecie?

Układając jadłospis tuż po wybielaniu zębów (czy to wykonanego profesjonalnie w gabinecie stomatologicznym, czy też w zaciszu domowym) warto kierować się kolorem poszczególnych produktów spożywczych. W związku z tym, aby nie zaprzepaścić wyglądu swojego śnieżnobiałego uśmiechu, dania powinny być przygotowywane z jak największej ilości jasnych artykułów. Dlatego też do głównej listy dozwolonych pokarmów w białej diecie należą:

  • jasne produkty zbożowe, czyli białe pieczywo, białe makarony, ryż, kasza jaglana i jęczmienna;
  • warzywa o jasnym odcieniu, czyli pietruszka (korzeń), biała kapusta, rzodkiew biała, biała fasola, cukinia, zielony ogórek bez skórki oraz ziemniaki;
  • jasne owoce, czyli banany oraz obrane jabłka i gruszki;

Ponadto w białej diecie można spożywać wszystkie produkty mleczne. Dopuszczalne są kefiry, jogurty, maślanki, mleko, twarogi. Oczywiście taka sama zasada obowiązuje w przypadku białka zwierzęcego, czyli na białej diecie dozwolone jest mięso z kurczaka lub indyka, ewentualnie ryby.

Biała dieta – czego nie można jeść?

Jeżeli pragniesz utrzymać, jak najdłużej efekt wybielania zębów, to musisz unikać niektórych składników odżywczych. Takimi prawami rządzi się właśnie biała dieta. Warto więc pamiętać, że im mocniejszy kolor ma dany artykuł, tym większa szansa na pojawienie się brzydkiego osadu. Dlatego trzeba uważać na:

  • kolorowe warzywa i owoce (zwłaszcza czerwone), czyli buraki, papryki, pomidory, marchewki, maliny, jeżyny, porzeczki oraz borówki;
  • soki, dżemy, powidła, przeciery – z wyżej wymienionych produktów;
  • żółtka jajek;
  • ciemne artykuły zbożowe np. kasza gryczana, brązowy ryż, ciemne pieczywo;

Co więcej, w przypadku białej diety nie należy układać jadłospisu na bazie serów topionych i żółtych, czerwonego mięsa, pasztetów, wędlin. Ponadto zakazane jest kakao, kawa (także zbożowa), czarna i czerwona herbata, ciasta, czy też czekoladowe batony. Dodatkowo warto wstrzymać się od stosowania takich przypraw jak: curry, papryka, cynamon, kurkuma.

Biała dieta – jak długo stosować?

Jeżeli zastanawiasz się, jak długo stosować białą dietę? Już to wyjaśniamy! Optymalny czas jej trwania jest ściśle uzależniony od metody wybielania zębów, jaka została wykorzystana w przypadku Twojego uzębienia. Najlepiej więc zapytać o to swojego stomatologa. Jednakże przyjmuje się, że przez pierwsze 48 godzin po usunięciu przebarwień należy przestrzegać zasad białej diety. Wynika to z faktu, że wybielona powierzchnia zębów jest niezwykle wrażliwa na pojawianie się plam. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie się tego modelu żywienia przez ok. 14 dni.

Warto wiedzieć, że w momencie gdy układanie białego jadłospisu jest dla Ciebie zbyt skomplikowane, można to zadanie powierzyć profesjonalistom. Ekipa tworząca markę Chef Box należy do grupy specjalistów, którzy z przyjemnością skomponują Ci codzienne białe menu, a następnie dostarczą zamówione posiłki prosto pod Twoje drzwi. Wystarczy, że wybierzesz zestaw z możliwością dostosowania dań do własnych preferencji, a każdego dnia otrzymasz świeże, smaczne i jasne potrawy, które nie wpłyną na Twoje wybielone zęby. Nie czekaj i sprawdź możliwości naszej marki już dziś!

biała dieta

Wybierz
Dietę dla siebie