Dieta niskowęglowodanowa – kto ją powinien stosować?

dieta niskowęglowodanowa

Chcesz odchudzić swoją sylwetkę i rozważasz przejście na dietę redukcyjną? Musisz mieć więc świadomość, że najważniejszą zasadą zdrowego tracenia na wadze, nie jest wykluczanie ze swojego jadłospisu produktów, które w swoim składzie zawierają węglowodany. Są one bowiem niezwykle potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza że odpowiadają one za dostarczanie niezbędnej do życia, energii. Oczywiście prawdą jest to, że ograniczenie ich ilości w codziennym menu efektywnie wpływa zmianę wyglądu sylwetki. Dlatego też powstała dieta niskowęglowodanowa, która opiera się na spożywaniu produktów o niskiej zawartości cukrów. Poznaj jej najważniejsze zasady już dziś!

Dieta niskowęglowodanowa – czym się charakteryzuje?

Właściwie skomponowany jadłospis bezpośrednio przyczynia się do tego, w jaki sposób prezentuje się nasza sylwetka. Czasami dochodzi do takich sytuacji, że należy ograniczyć spożycie niektórych pokarmów, aby stracić na wadze. W przypadku diety niskowęglowodanowej znanej także jako low carb oznacza to, że jej standardowe menu powinno zawierać zdecydowanie mniej cukrów prostych i złożonych w porównaniu do klasycznej wersji. Dlatego posiłki tworzone według jej zasad głównie obfitują w białko oraz tłuszcze. Z kolei w mniejszym stopniu składają się z takich artykułów jak: produkty zbożowe, niektóre warzywa i owoce, rośliny strączkowe oraz przetworzone, gotowe wyroby spożywcze.

W związku z tym głównym źródłem energii w diecie niskowęglowodanowej przede wszystkim jest tłuszcz. Oczywiście taka sytuacja zachodzi dopiero po pewnym czasie, ponieważ taka zamiana pojawia się w momencie, gdy w ludzkim organizmie wytworzą się ciała ketonowe. To właśnie one dostarczają mu siły każdego dnia.

Co więcej, gdy chcemy efektownie utracić kilka kilogramów, to stosując model żywienia low carb, należy zadbać o to, aby codzienny jadłospis miał obniżoną wartość kaloryczną. Tylko w taki sposób można osiągnąć swój wymarzony cel.

Dieta niskowęglowodanowa – z czego powinien składać się codzienne menu?

Przechodząc na dietę niskowęglowodanową, należy skupić się dokładnie nad produktami, które będą wchodzić w skład codziennego jadłospisu. Warto więc zwrócić uwagę na to, że cukry proste i złożone są obecne nie tylko w słodkich artykułach spożywczych. Znajdują się one bowiem również w produktach zbożowych, nabiale, licznych nasionach, a także w owocach i warzywach. Dlatego też osoby, które chcą zmniejszyć swoją masę ciała, muszą dużą wagę przykładać do ilości makro- i mikroskładników w zjadanych posiłkach.

Na szczęście w sklepach bez problemu można znaleźć wysokiej jakości, smaczne, a przy tym zdrowe produkty, które powinny tworzyć codzienne menu diety niskowęglowodanowej. W związku z tym warto stosować takie artykuły jak: ser żółty, ser biały, jogurt grecki i śmietanę. Ponadto dietetycy polecają oliwę, masło, awokado, a nawet orzechy (pekan, włoskie, makadamia oraz migdały), rozmaite pestki oraz warzywa liściaste i korzenne. Natomiast w przypadku owoców, to można jeść jagody, maliny, a także truskawki.

Jaka ilość cukrów powinna znaleźć się w diecie niskowęglowodanowej?

Należy mieć świadomość, że w tym przypadku wszystko jest uzależnione od ilości węglowodanów, które budują dany posiłek. Obecnie dieta low carb może mieć różne oblicza. Dlatego można spotkać się m.in. z wariantem, który opiera się na jadłospisie dostarczającym ok. 50 gramów węglowodanów dziennie. Taka ilość stanowi od 4 do 10% wartości energetycznej koniecznej do zdrowego funkcjonowania organizmu. Inny model diety niskowęglowodanowej składa się z menu, który dostarcza ok. 150 gramów cukrów (co odpowiada 26% dziennej energii). Ostatnią formą tego modelu żywienia jest ten, który zakłada, że osoba odchudzająca się będzie spożywać ok. 250 gramów węglowodanów w ciągu całego dnia.

Dieta niskowęglowodanowa – kto może z niej korzystać?

Jeżeli pragniesz w zdrowy sposób zmniejszyć masę swojego ciała, musisz zrozumieć, że każdy z nas potrzebuje innego rodzaju diety. To samo dotyczy wariantu niskowęglowodanowego, zwłaszcza że wiąże się on ze znacznym ograniczeniem cukrów w codziennym menu. Dlatego ten model żywienia potrzebuje właściwego zrozumienia oraz ścisłej kontroli nad spożywanymi produktami. Gdy jest ona w zły sposób prowadzona, może zdarzyć się tak, że pojawi się zmęczenie, wahania nastroju, a także problemy z koncentracją. Pamiętaj, jeżeli zaobserwujesz w swoim przypadku takie właśnie objawy, musisz pilnie skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem!

Dieta niskowęglowodanowa polecana jest głównie osobom, które są niezwykle aktywne fizycznie. Taki tryb życia pozwala organizmowi przestawić się na pozyskiwanie energii z tłuszczów. Ponadto jest to idealna propozycja dla diabetyków, ponieważ mają oni spory problem z przyswajaniem cukrów dostarczanych z posiłkami. Dieta niskowęglowodanowa to także doskonałe rozwiązanie dla osób, które są na rekonwalescencji bądź borykają się z nadczynnością tarczycy.

Chcesz zmniejszyć zawartość cukrów prostych i złożonych w swym codziennym menu? W takim razie usługi od Chef Box są dosłownie stworzone dla Ciebie! Przekonaj się na własne oczy, jak szybko i zdrowo stracisz na wadze z naszą dietą niskowęglowodanową. Dlatego zadbaj o swoje nawyki żywieniowe i zamów swój zestaw już dziś!

dieta niskowęglowodanowa

Wybierz
Dietę dla siebie