Niedobór magnezu – dlaczego ten pierwiastek jest ważny dla naszego organizmu?
Niedobór magnezu może być bardzo szkodliwy dla naszego organizmu. Wynika to faktu, że potrzebuje on różnych składników mineralnych, aby prawidłowo funkcjonować. W związku z tym niezwykle istotna jest ilość tego pierwiastka w codziennym jadłospisie oraz ogólny jego poziom w ludzkim ciele. Magnez odpowiada za przebieg licznych procesów fizjologicznych, dlatego warto wiedzieć, jak dokładnie kształtuje się dobowe zapotrzebowanie na ten składnik. Sprawdź także, jak się objawia niedobór magnezu w organizmie. Poznaj jego najważniejsze źródła.
Niedobór magnezu – dlaczego się on pojawia?
Jeżeli chcesz dbać o swoje zdrowie według zasad zdrowego żywienia, musisz wiedzieć, jak dużą rolę odgrywają w naszych organizmach różne makro- i mikroskładniki. W związku z tym należy mocniej przyjrzeć się magnezowi, ponieważ w związku z jego niedoborem w ciele ludzkim wiele organów przestaje działać prawidłowo. Brak tego pierwiastka najczęściej jest spowodowany nadmiernym spożywaniem zbyt dużej ilości przetworzonej żywności. Co więcej, dieta bogata w tłuszcze oraz wapń może się także przyczynić do sporych niedoborów magnezu.
Dlatego, należy zwracać na takie symptomy jak zwiększone uczucie zmęczenia oraz problemy z koncentracją i pamięcią. Co więcej, do głównych deficytów tego pierwiastka można zaliczyć również obniżony nastrój wraz ze zwiększoną drażliwością. Warto wiedzieć, że długotrwały niedobór magnezu może być przyczyną zarówno wielu schorzeń, jak i nieudogodnień. W związku z tym częstymi objawami braku tego makroelementu jest m.in. drżenie i mrowienie kończyn oraz części twarzy. A także liczne i męczące skurcze mięśni.
Niedobór magnezu – na co wpływa?
Niedobór magnezu może pojawić się w organizmie ludzkim wraz z innymi dolegliwościami. Dlatego osoby, które cierpią z powodu nadciśnienia tętniczego, nadczynności tarczycy lub miażdżycy, bardzo często mają obniżony poziom tego pierwiastka. Ponadto ten deficyt obecny jest również przy zaburzonej pracy serca, osteoporozie, a także u chorych ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2.
Warto wiedzieć, że omawiany makroelement odgrywa również istotną rolę w transporcie glukozy, jak i podczas procesu wytwarzania insuliny. Dlatego też suplementacja magnezu zalecana jest diabetykom oraz osobom, które należą do tzw. grupy przedcukrzycowej.
Jakie produkty są głównym źródłem magnezu?
Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na magnez. Jest to uzależnione od wieku, płci, masy ciała oraz aktywności fizycznej poszczególnych osób. W związku z tym mężczyznom zaleca się 400 mg tego pierwiastka dziennie, a kobietom – 300 mg. Natomiast wszelkie jego niedobory powinny być uzupełniane głównie przy pomocy właściwie skomponowanej diety, czyli wraz z posiłkami. Dlatego też powinna zawierać duże ilości kakao, orzechów, migdałów, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz różnorodnych nasion roślin strączkowych. Czasami zdarzają się takie sytuacje, że niezbędna jest dodatkowa suplementacja magnezu, najlepiej właściwie opracowanymi medykamentami.
Niedobór magnezu – jak sobie z nim radzić?
Niezwykle istotną kwestią w przypadku niedoboru magnezu jest również jego przyswajalność. Wynika to z faktu, że nierzadko bywa on źle wchłaniany przez organizm, nawet gdy jest regularnie dostarczany z pokarmem. W związku z tym bardzo ważne jest równoczesne spożywanie takich składników odżywczych jak: białko, NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) oraz witaminy z grupy D i B. Ponadto, podczas walki z niedoborem magnezu warto zrezygnować z kawy, alkoholu oraz niektórych leków hormonalnych, ponieważ produkty te potrafią wypłukać ów pierwiastek z organizmu,
Niedobór magnezu i jego prawidłowa suplementacja
Obecnie zarówno półki sklepowe, jak i apteczne uginają się od rozmaitych preparatów zawierających w swym składzie magnez. Dlatego warto wiedzieć, który rodzaj dostępnego suplementu jest dla nas najlepszą propozycją. Wchłanialność tego pierwiastka uzależniona jest od tego, jaki rodzaj soli tworzy, czyli w tym przypadku to jego forma odgrywa najważniejszą rolę w całej walce z niedoborem. Należy mieć świadomość, że najmniejszą przyswajalność wykazuje węglan magnezu oraz chlorek magnezu. W związku z tym, gdy zaobserwujemy w swoim organizmie brak tego makroelementu, warto sięgnąć po preparaty bazujące na mleczanie, wodoroasparaginianie, cytrynianie, octanie oraz glukonianie.
Jeżeli obawiasz się, że Twój codzienny jadłospis jest ubogi w liczne składniki mineralne, zaufaj specjalistom! Chef Box to miejsce, które tworzą profesjonaliści żywienia, dzięki temu mogą oferować swoim klientom odpowiednio zbilansowane posiłki na cały dzień. Tym samym z łatwością zadbasz o swój organizm bez zbędnego zaangażowania. Wystarczy, że przejrzysz proponowane zestawy, a następnie zamówisz jeden z nich.
Potrzebujesz indywidualnie opracowanego dziennego jadłospisu, który pomoże Ci zlikwidować niedobór magnezu? Napisz do nas, a my wraz z naszą ekipą stworzymy dla Ciebie specjalne menu! Nie czekaj i sprawdź to już dziś!