Jedzenie przed i po treningu – co należy o nim wiedzieć?

jedzenie przed i po treningu

Prawidłowe jedzenie przed i po treningu jest nieodłącznym elementem skutecznego programu ćwiczeniowego. Odpowiednio dobrane posiłki mogą pomóc zwiększyć wydajność, przyspieszyć regenerację mięśni oraz osiągnąć lepsze rezultaty. Przeczytaj, dlaczego jedzenie przed i po treningu jest takie istotne oraz jakie składniki powinny znaleźć się w potrawach, które mają wspierać wszystkie cele fitness.

Dlaczego jedzenie przed treningiem jest ważne?

Jedzenie przed treningiem odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu organizmowi odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych, które są niezbędne do efektywnego wysiłku fizycznego. Dostarcza ono paliwa, zwłaszcza gdy w diecie znajduje się dużo wysokiej jakości węglowodanów złożonych. Zwłaszcza że stanowią główne źródło energii wykonywanej do różnorodnej aktywności fizycznej. Dzięki temu można mieć więcej siły i  być bardziej wytrzymałym.

Warto mieć świadomość, że skokowe obniżenie poziomu glukozy we krwi (hipoglikemia) bardzo często prowadzi do osłabienia, zawrotów głowy, jak również spadku wydolności fizycznej. Natomiast posiłek przed ćwiczeniami pomaga uniknąć tego problemu.

Co więcej, odpowiednio zbilansowana potrawa, czyli pełnowartościowe jedzenie przed i po treningu może wpłynąć na poprawę koncentracji i skupienia podczas uprawiania sportu, a także pomaga odbudować i zregenerować mięśnie po wysiłku.

Co jeść przed treningiem?

Każde jedzenie przed i po treningu powinno być lekkie oraz łatwo strawne, aby uniknąć uczucia ciężkości w żołądku podczas ćwiczeń. Oto kilka przykładów posiłków, które można spożyć przed wyjściem np. na siłownie:

 • owsianka z bananem – owsianka na mleku roślinnym z plasterkami banana to doskonały posiłek przed wykonywaniem aktywności fizycznej. Dostarcza ona węglowodanów, błonnika i potasu.
 • jogurt z owocami i migdałami – to niezwykle szybka i lekka przekąska bogata w białko i zdrowe tłuszcze.
 • Kanapka z chudym mięsem i warzywami – stanowi doskonałe źródło białka oraz włókna pokarmowego.
 • Koktajl białkowy – koktajl powstały na bazie białka serwatkowego lub roślinnego, banana, szpinaku i odrobiny miodu. Jest to szybkie, a przy tym lekkie danie, który dostarcza protein oraz licznych witamin.

Dlaczego jedzenie po treningu jest ważne?

Każda osoba aktywna fizycznie wie, że po treningu organizm potrzebuje rozmaitych składników odżywczych, które pomogą w regeneracji mięśni, odbudowie glikogenu (źródła energii) oraz przyspieszają proces rehydratacji. A więc śmiało można powiedzieć, że odpowiadają także za właściwy poziom nawodnienia. Prawidłowe odżywianie, zwłaszcza po ćwiczeniach, może pomóc w tych wszystkich przypadkach, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia bolesnych zakwasów mięśniowych. Jedzenie po treningu jest kluczowe, ponieważ:

 • spożycie białka i węglowodanów po ćwiczeniach przyczynia się do odbudowy uszkodzonych tkanek mięśniowych, a przy tym skraca czas ich regeneracji.
 • każda aktywność fizyczna wykorzystuje zasoby glikogenu jako źródło energii. Dlatego też zjadanie pełnowartościowych dań tuż po ćwiczeniach pomaga uzupełnić te zasoby, przywracając paliwo do organizmu.
 • jedzenie po treningu pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi, chroniąc ciało przed hipoglikemią.
 • spożycie płynów oraz licznych elektrolitów po uprawianym sporcie wspiera poziom nawodnienia.

Co jeść po treningu?

Posiłek po aktywności fizycznej powinien zawierać zarówno białko, jak i węglowodany, aby wspomóc regenerację mięśni. Ponadto powinien uzupełniać ilość glikogenu w organizmie. Sprawdź zatem propozycje na kompletne danie dla sportowca:

 • kurczak z ryżem i warzywami – piersi z kurczaka podane z brązowym ryżem i sezonowymi warzywami dostarczą białka, węglowodanów oraz błonnika pokarmowego.
 • tofu z batatami – pieczone tofu z pieczonymi batatami i brokułami jest potrawą bogatą w białko, błonnik i witaminy.
 • omlet z warzywami – omlet z jajek lub białka jajek z warzywami oraz awokado to szybkie i zdrowie danie odpowiednie do spożycia po ćwiczeniach.
 • migdały i suszone owoce – garść migdałów oraz suszonych owoców stanowi doskonałą przekąskę po treningu. Dostarcza ona białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczów.

Jedzenie przed i po treningu – sprawdź, co oferują sportowcom profesjonaliści!

Jedzenie przed i po treningu jest kluczowe dla efektywnej sylwetki, siły oraz doskonałej kondycji. Odpowiednio zbilansowane posiłki bowiem dostarczają energii, składników odżywczych, a przy tym pomagają uniknąć uczucia znużenia podczas ćwiczeń. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, więc eksperymentuj z różnymi posiłkami i dostosuj je do swoich potrzeb oraz preferencji. Warto także skorzystać z usług profesjonalistów, czyli cateringu dietetycznego Chef Box, aby stworzyć spersonalizowany plan żywieniowy, który będzie wspierał wszystkie Twoje cele fitness. Zatem przekonaj się już dziś i zamów swój zestaw pełnowartościowych posiłków stworzonych z myślą o sportowcach!

jedzenie przed i po treningu

Wybierz
Dietę dla siebie