Jak kondycja Twoich jelit wpływa na Twoje samopoczucie?

zdrowa dieta pudełkowa na jelita

Jakie procesy zachodzą w jelitach, czy możemy je usprawnić zdrową dietą pudełkową? Czego unikać,a co jest wskazane, aby cieszyć się zdrową pracą jelit? Ten wpis odpowie nie tylko na te pytania, zapraszamy do lektury.

Jelita drugim mózgiem – co w nich zachodzi i jak działają?

W jelitach zachodzą procesy trawienne, z założenia powinny się tam znajdować same dobre bakterie, które wspomagają ten proces. Jelita to ostatnia część układu pokarmowego, pełno ona zasadniczo dwie funkcję wchłanianie z pożywienia składników odżywczych i przetwarzanie resztek tak by organizm mógł się ich pozbyć. W wyniku wielu czynników praca jelit może być zaburzona, dlatego warto wiedzieć jak dbać o zdrowie swoich jelit i czemu jest ono takie ważne.

Jak dbać o jelita i czy dieta pudełkowa jest dla zdrowa dla jelit?

Aby być pewnym poprawności funkcjonowania swoich jelit warto przyjrzeć się temu czy posiłki, które jemy są odpowiednie lub czy dieta pudełkowa jest zdrowa. Jedzenie, którym się karmimy ma bezpośredni wpływ na nasz organizm. Dlatego warto wprowadzić w swoim odżywianiu takie zmiany by poprawić funkcjonowanie jelit, czy to gotując samemu czy zamawiając zdrowy catering dietetyczny. Na pewno warto zrezygnować z wysoko przetworzonego jedzenia, pełnego cukru oraz niezdrowych tłuszczy i wybrać na przykład zdrową dietę pudełkową.

Obecnie na rynku mamy ogromny wybór zdrowych catering dietetycznych. Warto poświęcić trochę czasu i wybrać ten, który proponuje wysokiej jakości produkty i dobrze zbilansowane posiłki, zaspokajające nasz bilans energetyczny.
Produkty polecane i sprzyjające dobrej pracy jelit, których warto szukać także w zdrowej diecie pudełkowej to z całą pewnością kiszonki. Kiszona kapusta czy ogórki to nasze polskie produkty, po które warto często sięgać, aby wspomóc pracę swoich jelit. Zawierają one bakterie kwasu mlekowego, który obniża się pH jelit i chroni je przed rozwojem niepowołanych bakterii.

Dobrym źródłem bakterii kwasu mlekowego są też kefiry i jogurty, dlatego warto zadbać by znalazły się one w zdrowym cateringu dietetycznym. Jednak sięgając po nie należy wybierać te niesłodzone, bez aromatów i barwników. Sprawdzajmy zatem składy tych produktów, najlepiej by zawierały mleko i kultury bakterii, a jak najmniej dodatkowych składników.

Kolejnym składnikiem wpływającym korzystnie na funkcjonowanie jelit jest błonnik, sam w sobie nie ulega on trawieniu, pomaga on jednak w usuwaniu niestrawionych resztek pokarmów. Zdrowa dieta pudełkowa, która bazuje na warzywach i owocach jest bogata również w błonnik, gdyż jego głównym źródłem są rośliny. Znajdziemy go także w kaszach, razowym pieczywie i ryżu.
Czynnikiem, który również dobrze wpływa na nasze jelita jednak nie jest zależny bezpośrednio od zdrowego cateringu pudełkowego jest ruch. Czemu tak jest? To bardzo proste ruchy mięśni brzucha stymulują pracę jelit. Zbyt mała ilość ruchu może skutkować na przykład zaleganiem treści pokarmowej w jelitach.

Jakie czynniki nie są przyjazne funkcjonowaniu jelit?

Pierwszym z wrogów zdrowych jelit jest cukier. Obecnie w licznych produktach na rynku jest go bardzo dużo, nie zdajemy sobie nawet sprawy jak dużo go zjadamy. Jedząc cukier w dużych ilościach karmimy nim bakterie w swoich jelitach, co skutkuje złym samopoczuciem. Dlatego jak najbardziej słuszna jest decyzja o wyeliminowaniu tego składnika z diety i znalezienie zdrowego cateringu dietetycznego, który będzie oparty na naturalnych składnikach.

Zdrowa dieta pudełkowa nie powinna zawierać również przetworzonego jedzenia. Produkty słone i słodkie są bardzo lubiane przez nasz mózg. Jednak często szybko uzależniamy się od śmieciowego jedzenia, a niestety nie służy ono naszym jelitom w przeciwieństwie do zdrowego cateringu dietetycznego. Dlatego dla dobra jelit warto stawiać na zdrową dietę.

Kolejnym negatywnie wpływającym na pracę jelit czynnikiem jest stres. W dzisiejszych czasach raczej ciężko go zupełnie unikają, ale zdecydowanie warto ograniczyć go do minimum. Ten czynnik nie jest zależny od zdrowej diety pudełkowej jednak jest równie ważny jak ona. Istnieją badania potwierdzające, że silny stres ma negatywny wpływ na florę jelitową. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć chwilę dla siebie na odpoczynek czy regeneracje i cieszyć się doskonałym samopoczuciem.
Warto też wspomnieć tutaj o negatywnym wpływie leków, zwłaszcza antybiotyków. Niestety coraz więcej osób zażywa zbyt duże ilości na przykład leków przeciwbólowych. Za każdym razem gdy znów sięgamy po leki, ulega zmianie nasza flora bakteryjna w jelitach, a gdy nie stosujemy zdrowej diety pudełkowej możemy się nabawić zaburzeń funkcjonowania jelit.

Czy nasze samopoczucie może być zależne od stanu jelit?

Gdy nie dbamy o zdrowy styl życia, czyli ruch i zdrowy catering dietetyczny nasze jelita mogą zacząć gorzej pracować. Może się to przełożyć na zupełnie naturalną reakcję całego organizmu i możemy zacząć odczuwać na przykład bóle głowy czy pleców. Cały nasz organizm jest silnie powiązany, a układ pokarmowy, w tym jelita, z mózgiem komunikują się bardzo dobrze. Dlatego bardzo ważnym czynnikiem jest dbanie o swój układ trawienny, a zwłaszcza so stan swoich jelit. Dobrze funkcjonujący układ pokarmowy wpływa na układ odporościowy, jeśli pracuje w porządku rzadziej chorujemy. W jelitach dodatkowo znajdują się bakterie odpowiedzialna za produkcję serotoniny, co bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie.

Te wszystkie wymienione czynniki pokazują jak ważne jest dbanie o zdrowe jelita poprzez odpowiednia ilość ruchu i zdrową dietę pudełkową. Duża ilość warzyw, kiszonek i unikanie stresu lub jego sprawne rozładowywanie to podstawy dbania o swój układ trawienny. Regulować można pracę jelit również przy pomocy probiotyków.

Wady i zalety zdrowego cateringu dietetycznego.

Wybranie zdrowej diety pudełkowej z całą pewnością ma wiele korzyści, należą do nich:

  • regularność posiłków – dostając 5 gotowych posiłków, które należy spożyć w ciągu całego dnia, wymusza regularność ich spożywania. Jest to często nawyk, który zostaje również po zakończeniu zdrowego cateringu dietetycznego;
  • brak podjadania – zdrowa dieta pudełkowa zapewniająca nam pokrycie naszego zapotrzebowania energetycznego sprawia, że nie jesteśmy głodni więc nie podjadamy między posiłkami;
  • oszczędność pieniędzy i czasu – nie tracisz czasu na stanie w kolejkach robiąc zakupy spożywcze, a dodatkowo nie kupujesz za dużo produktów, które później trzeba wyrzucać.
  • dobrze zbilansowane posiłki – już nie musisz się o to martwić, firma zdrowego cateringu dietetycznego sama pilnuje różnorodności dań i jakości produktów, które używa do sporządzania swoich posiłków;
  • dostosowana dieta do potrzeb – jest taki ogromny wybór różnych zdrowych diet pudełkowych, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet osoby, które z różnych przyczyn muszą eliminować produkty lub składniki z diety.

To wielkie korzyści płynące ze stosowania zdrowego cateringu dietetycznego. Jasne jest, że każdy będzie się kierował czymś innym wybierając swoja zdrową dietę pudełkową. Warto wspomnieć, że ma ona też wady i zadecydować samemu co jest dla nas ważniejsze.

Do minusów, które niektórzy mogą przypisać zdrowemu cateringowi dietetycznemu możemy zaliczyć:

  • spory koszt – nie każdego będzie stać na tę formę wyżywienia, zwłaszcza jeśli ma do wyżywienia większą ilość osób, a nie tylko siebie. Jest to w dużej mierze czynnik bardzo indywidualny, bo nie każdy będzie uważał zdrową dietę pudełkową za drogą;
  • niedopasowanie – zawsze istnieje ryzyko w gotowym, zdrowym cateringu dietetycznym, że trafi się nam składnik, którego w najzwyklejszy w świecie sposób nie lubimy. Jest to minus tylko dla osób, które nie lubią dużej ilości produktów spożywczych;
  • zła kaloryczność – jeśli wybierzemy zdrową dietę pudełkową, która nam smakuje ale wybierzemy zbyt małą kaloryczność, która nie zapewnia pokrycia naszego zapotrzebowania energetycznego, może dojść do podjadania między posiłkami.
Wybierz
Dietę dla siebie