Czy dieta wegetariańska dostarczy nam wszystkie makroskładniki?

catering wegetariański

Eliminacja mięsa ze swojej diety to bardzo popularna praktyka, na którą decydują się osoby w każdym wieku. Taki sposób jedzenia wymaga jednak zastosowania się do kilku zasad, by nie doprowadzić do niedoborów. Czy dieta wegetariańska może być pełnowartościowa?

Na czym polega dieta wegetariańska?

Dieta wegetariańska to sposób żywienia wykluczający mięso. Wiele osób błędnie definiuje tę dietę. Wegetarianie nie jedzą zarówno mięsa surowego, jak i drobiu czy ryb i owoców morza. Istnieje także wiele innych składników pochodzenia zwierzęcego, które wymagają zabicia zwierzęcia w celu ich pozyskania. W skład diety wegetariańskiej nie powinny więc wchodzić m.in. sery na podpuszczce z jelit czy galaretki na żelatynie.

Dieta wegetariańska niekiedy jest mylona z wegańską. Weganie wykluczają jednak wszystkie produkty odzwierzęce, a często także miód i barwniki, takie jak karmin. Wegetarianie dopuszczają spożycie produktów mlecznych oraz jajek, dlatego w ich przypadku praktykowanie zbilansowanej, pełnowartościowej diety zwykle jest łatwiejsze.

Pełnowartościowość diety wegetariańskiej

Wiele osób ma obawy dotyczące przejścia na dietę wegetariańską. Dla większości społeczeństwa mięso stanowi bowiem główny składnik diety, dostarczający białko i cenne witaminy, a także żelazo. Wykluczenie go w nieświadomy sposób może więc doprowadzić do poważnych niedoborów. Czy zawsze tak jest?

Odpowiednio skomponowana dieta wegetariańska może dostarczyć wszystkich cennych składników odżywczych. Wegetarianie nie rezygnują z wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, a więc mogą zastąpić mięso m.in. jajkami i nie modyfikować przepisów zawierających mleko. Z tego powodu wegetarianizm jest dość łatwy do praktykowania, choć przejście na taką dietę wymaga dysponowania wiedzą, jakie składniki zawiera mięso i czym można je zastąpić.

Najczęstsze niedobory na diecie wegetariańskiej

Doprowadzenie do niedoborów na diecie wegetariańskiej jest możliwe, jeśli dana osoba nie podchodzi do nowego sposobu żywienia świadomie. Tak radykalna zmiana jadłospisu wymaga bowiem dokształcenia się odnośnie składników zawartych w konkretnych produktach i dziennego zapotrzebowania na ich określone dawki. Najczęściej osoby przechodzące na wegetarianizm mają problem z dostarczeniem sobie odpowiednio dużych ilości białka. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku ludzi aktywnych, regularnie uprawiających sport.

Białko w diecie wegetariańskiej można pozyskać z jajek, mleka czy roślin strączkowych. Jego cennym źródłem są też orzechy dostarczające również tłuszcz. Co więcej, wiele przepisów bezmięsnych bazuje na tofu, czyli sojowym serku o ciekawej konsystencji. Jest ono źródłem nie tylko białka, lecz także żelaza.

Niedobór żelaza bardzo często pojawia się w diecie wegetariańskiej. Składnik ten można znaleźć w burakach, szpinaku, orzechach, a także soi. Pojawia się on w dużych ilościach zwłaszcza w tofu. Po przejściu na wegetarianizm warto kontrolować poziom żelaza, ponieważ jego niedobór prowadzi do anemii.

Długotrwałe stosowanie diety roślinnej niekiedy prowadzi do niedoboru witaminy B12, ale następuje to dość rzadko. Jest ona bowiem zawarta nie tylko w mięsie, lecz także innych produktach odzwierzęcych, jak np. jajka. Oznacza to, że większy problem z jej niedoborem będą mieć weganie, a nie wegetarianie.

Catering dietetyczny a zbilansowana dieta wegetariańska

Wiele osób przechodzących na wegetarianizm decyduje się na rozwiązanie, jakim jest catering wegetariański. Warszawa to miasto, na terenie którego działa wiele firm oferujących taką opcję. Możliwe jest znalezienie także planów wykluczających mięso, ale dopuszczających ryby. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą od razu rezygnować ze wszystkich produktów tego typu.

Catering wegetariański to doskonały sposób na zachowanie odpowiedniego bilansu składników wchodzących w skład posiłku. Nad jego komponowaniem czuwają bowiem specjaliści, w tym dietetycy. Zajmują się oni planowaniem kolejnych potraw, biorąc pod uwagę zawarte w nich witaminy i składniki mineralne. Muszą być one dostarczane w odpowiednich ilościach, zwłaszcza jeśli chodzi o te substancje, które występują przede wszystkim w mięsie i wymagają zastąpienia roślinnymi odpowiednikami.

Catering wegetariański można zakupić zarówno na początku swojej przygody z wykluczaniem mięsa, jak i w sytuacji, gdy jesteś wegetarianinem już od wielu lat. To sposób na zainspirowanie się, a także odciążenie w trudnych momentach życia, gdy nie ma czasu na samodzielne gotowanie. Korzystanie z cateringu pozwala jeść zdrowo, unikając szybkich przekąsek w ciągu dnia. Taki plan żywieniowy musi być jednak skomponowany przez ekspertów, by nie prowadził on do niebezpiecznych niedoborów.

Catering wegetariański jako wstęp do wegetarianizmu

Istnieją również osoby, które wykorzystują catering dietetyczny wegetariański jako wstęp do nowego sposobu żywienia. Wówczas nie trzeba bowiem od razu poznawać nowych przepisów, które pozwalają na zachowanie zdrowia przy wykluczeniu mięsa. Dieta pudełkowa może być swego rodzaju inspiracją. Przepisy wchodzące w jej skład warto wykorzystać także później, gdy zdecydujesz się na zrezygnowanie z subskrypcji i gotowanie samodzielnie.

Postawienie na wegetariański catering pozwala również na sprawdzenie, jak nowa forma żywienia działa na Twój organizm. Warto wykupić go co najmniej na kilka tygodni, co jest dobrym czasem na zweryfikowanie swoich potrzeb i preferencji. Wiele osób ma tendencję do powtarzania stałych, doskonale znanych przepisów. Po wykluczeniu mięsa mogą mieć one dość ograniczony zakres, co szybko prowadzi do niedoborów. Postawienie na dietę wegetariańską komponowaną przez specjalistów poszerza horyzonty i pokazuje, że taki sposób żywienia może być pełen cennych składników odżywczych.

Dieta wegetariańska a pomoc dietetyka

Zawsze przed radykalną zmianą swojego sposobu żywienia korzystne jest skorzystanie z konsultacji u profesjonalnego dietetyka. Taka osoba zajmuje się bowiem nie tylko pomiarami masy ciała pacjenta, lecz także może skomponować zbilansowany plan żywieniowy. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają odpowiedniej wiedzy, by samodzielnie tworzyć posiłki bezmięsne zawierające wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Pomoc dietetyka pozwala na uniknięcie niedoborów, a z czasem nauczyć się przygotowywać skomplikowane dania intuicyjnie, na własną rękę.

Dietetycy czuwają również nad przygotowywaniem posiłków wchodzących w skład cateringu dietetycznego. Ich pomoc ma na celu zapewnienie odpowiedniej podaży konkretnych substancji odżywczych w ciągu dnia. Wspierają oni kucharzy odpowiedzialnych przede wszystkim za skład gotowych potraw. Jeśli decydujesz się na wykupienie diety pudełkowej, sprawdź, czy nad opracowywaniem konkretnych posiłków czuwają dietetycy. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku planów żywieniowych wykluczających wiele składników, jak np. dieta wegetariańska.

Dieta wegetariańska a odchudzanie

Dieta wegetariańska wielu osobom kojarzy się z odchudzaniem. Posiłki tego typu bazują zwykle na dużych ilościach warzyw, które są niskokaloryczne. Nie oznacza to jednak, że suma energii przyjętej danego dnia zawsze będzie deficytem. Trzeba bowiem pamiętać, że wegetarianie mogą jeść np. pączki smażone na oleju roślinnym, czekoladę czy frytki. Jeśli chcesz schudnąć, przejście na wegetarianizm nie wystarczy. Konieczne jest też liczenie kalorii.

Na wegetarianizmie można zarówno schudnąć, jak i przytyć lub zachować swoją masę ciała. Dobrym pomysłem jest obliczenie swojego zapotrzebowania energetycznego. Można to zrobić u dietetyka, co zwykle będzie dokładniejsze, lub z wykorzystaniem kalkulatorów online podających przybliżoną wartość.

Poznanie swojego zapotrzebowania kalorycznego jest niezbędne także w sytuacji, gdy decydujesz się wykupić wegetariański catering dietetyczny. Wymaga on bowiem wybrania jednej z kilku opcji. Zachowanie niewielkiego deficytu pozwala na zdrowe gubienie kilogramów, zarówno na diecie wegetariańskiej, jak i każdej innej.

Wybierz
DIETĘ DLA SIEBIE: