Czy catering dietetyczny można wrzucić w koszty?

Catering dietetyczny w kosztach firmy

Dowiedz się raz na zawsze czy catering może być kosztem w Twojej firmie. Jakie warunki musisz spełnić by móc wpisać dietę pudełkową w kosztach firmy, a czego odliczać nie można. Czy istnieją realne korzyści płynące z cateringu dietetycznego dla pracowników?

Catering dietetyczny – gotowy sposób na zbilansowaną dietę.

W dzisiejszych czasach bardzo ważny dla ludzi jest czas. Jeśli da się go na czymś zaoszczędzić tym lepiej. Dlatego coraz większa popularność cieszą się różnego rodzaju cateringi dietetyczne. Cateringi dietetyczne różnią się ceną, ilością posiłków czy kalorycznością. Mamy na rynku do wyboru diety bardzo różnorodne, z możliwością eliminacji jakiś składników. Przez duża konurencje, firmy dbają o wysoką jakość przygotowywanych produktów oraz różnorodność posiłków. Co istotne my nie musimy zastanawiać się samemu czy dieta jest dobrze zbilansowana, bo robią to za nas eksperci.

Catering dietetyczny w kosztach firmy to również rozwiązanie, które oferuje już coraz więcej firmy jako bonus dla swoich pracowników. Obecnie nawet w firmie można wybrać sobie rodzaj diety jaką chcemy mieć. Może to być na przykład dieta redukcyjna, która pomoże zadbać o naszą sylwetkę, dieta sportowa, dla osób które uwielbiają sport. Ogromną popularnością na rynku cieszą się również diety wegetariańska czy wegańska, która praktycznie dostępna jest w większości firm cateringowych. Coraz częściej spotyka się też diety specjalistyczne eliminujące gluten czy laktozę lub ustalane pod konkretne choroby. Dieta pudełkowa w kosztach firmy również więc może być różnorodna,a przedsiębiorcy coraz częściej widzą plusy, płynące z tej możliwości dla pracowników.

Catering dietetyczny w pracy – dbaj o siebie również w pracy.

Jasną sprawą jest, że być lepiej efektywnym pracownikiem trzeba zadbać o swoje samopoczucie. Tutaj bardzo ważna kwestią jest regularność i jakość naszych posiłków. W obecnych czasach jednak coraz mniej mamy czasu dla siebie i jak tu zadbać jeszcze o dobrze zbilansowaną dietę w miejscu pracy. Przecież zakupy i cały proces przygotowywania zdrowych posiłków jest bardzo pracochłonny. Idąc do sklepu mamy oczywiście do wyboru gotowe dania, które zaoszczędzą nam czasu ich przygotowywania, są one jednak wysoko przetworzone i mało zdrowe. Z całą pewnością są one w stanie zaspokoić nasz głód, gorzej z dobrym samopoczuciem po ich zjedzeniu i koncentracją w czasie pracy. Co zatem zrobić by mieć czas na wszystko, a zarazem spożywać posiłki wysokiej jakości i nie spędzać przy ich przygotowaniu całego dnia? Najlepszym rozwiązaniem jest dieta pudełkowa w kosztach firmy. Jednak czy jest to możliwe rozwiązanie? To pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, bo chętnie płacili by posiłki pracowników, aby być pewnym efektywności ich pracy. Ważnym czynnikiem w wyborze cateringu dietetycznego jest cena, dlatego warto dowiedzieć się czy catering może być kosztem w firmie?

Czy catering dietetyczny może być kosztem prowadzenia działalności gospodarczej?

Wliczenie diety pudełkowej w koszty firmy jest możliwe, trzeba jednak pamiętać o kilku prostych zasadach. Aby można było zaliczyć catering dietetyczny w koszty firmy nie może ono na przykład być kosztom reprezentacyjnym. Czyli nie powinno ono wpływać na polepszenie wizerunku działalności lub wykraczać poza standardowe działania firmy.

Niestety nie można też ująć diety pudełkowej w kosztach firmy jeśli prowadzi się jednoosobową działalność gospodarczą. Wyjątek stanowi poczęstunek dla klienta, z którym mieliśmy spotkanie w siedzibie firmy, trzeba jednak pamiętać, że musi być udokumentowane to, że nie był to posiłek zakupiony jedynie dla właściciela takiej działalności.

Catering dietetyczny w kosztach firmy można odliczać tylko i wyłącznie na pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Niestety nie jest to możliwe dla pracowników zatrudnionych w oparciu o inne umowy.

Podsumowując czy catering dietetyczny może być kosztem odpowiedź brzmi: tak. Nie różni się on niczym od innych rodzajów wyżywienia, które może stanowić również koszt uzyskania przychodu firmy. Musi on być jednak przeznaczony dla pracowników na etacie. Druga opcja to zakup go jako poczęstunek dla kontrahentów, co musimy mieć jednak dobrze udokumentowane.

Czego z wydatków na jedzenie i żywność nie można rozliczyć na firmę i wrzucić w jej koszty?

Z całą pewnością dieta pudełkowa w kosztach firmy, której nie rozliczymy to posiłki dla osoby, która nie zatrudnia pracowników w oparciu o umowę na etacie. Nie można więc zamówić dla siebie obiadu i go rozliczyć. Niestety nie można też cateringu dietetycznego wrzucić w koszty firmy jeśli kupujemy go dla pracowników, którzy pracują na innych formach umowy niż ta etatowa. Nawet zakup kawy czy herbaty jeśli nie jest ona dla pracownika dla etacie lub klienta, nie może być odliczona w kosztach prowadzenia działalności.

Korzyści płynące z cateringu dietetycznego w firmie.

Niewątpliwie catering dietetyczny w kosztach firmy to ogromne korzyści dla pracowników. Często jest on wymieniany w ogłoszeniach o pracę jako dodatkowy benefit dla potencjalnego kandydata. Zastanówmy się zatem jakie zalety ma dieta pudełkowa w kosztach firmy:

  • oszczędność pieniędzy – za catering dietetyczny płaci pracodawca, zatem sam pracownik zaoszczędzą sporo pieniędzy  na tym rozwiązaniu. Jedzenie poza miejscem zamieszkania jest obecnie bardzo drogie, a tu dostajemy zdrowy, zbilansowany posiłek z dowozem wprost do miejsca pracy;
  • oszczędność czasu –  pracownik nie musi dzień wcześniej lub tego samego dnia rano przygotowywać posiłku do pracy, ani spędzać czasu na zakupach. Może ten czas poświęcić sobie lub rodzinie;
  • zdrowie – to chyba najistotniejszy czynnik cateringu dietetycznego w kosztach firmy. Posiłki są dobrze zbilansowane i dodatkowo przygotowane z dobrych jakościowo składników;
  • zadbana sylwetka – catering jest opcją na której łatwo stracić zbędne kilogramy lub dbać o swoją obecną sylwetkę. Jest to istotne zwłaszcza dla osób, które spędzają w pracy sporo czasu i nie mają go już na intensywne treningi;
  • zwiększona wydajność – jest to korzyść nie tylko dla pracownika ale także dla pracodawcy. Dobrze odżywiony umysł pracuje wydajniej i efektywniej. Pracownik, który nie ma takiej możliwości i nie ma czasu zjeść posiłku bo musi wyjść po niego poza miejsce pracy nie pracuje tak wydajnie. A jeśli posiłek dostarczony jest do miejsca pracy pracownik spędza na nim mniej czasu, więc zwiększa się czas produktywności takiej osoby;
  • poprawienie atmosfery – to kolejna zalety nie tylko dla pracownika. Catering dietetyczny w kosztach firmy może bowiem podnieść morale pracy całego zespołu, zadowolony pracownik z warunków swojej pracy chętniej do niej chodzi. Wpływa to na cały zespół i polepsza się tym samym atmosfera w miejscu pracy;
  • poczucie przywiązania – to także korzyść, która może odczuć pracodawca. Wspólne posiłki pracowników mogą wpływać na budowanie poczucia wspólnoty w zespole. W czasie jedzenia tworzą się nowe i silniejsze relacje, dzięki czemu cały zespół może sprawniej pracować, przez lepsze dogadywanie się  między sobą. Co wpływa też na cały wizerunek firmy.

Obecnie często osoby poszukujące pracę zwracają większą uwagę na benefity dodatkowe, jakie proponuje dana firma czy przedsiębiorstwo. Catering dietetyczny w kosztach firmy może być jedną z korzyści, która przyciągnie do przedsiębiorstwa dobrych pracowników. Dieta pudełkowa w kosztach firmy może pomóc w budowaniu pozytywnych doświadczeń zawodowych u pracowników. Zadowolony pracownik, pracuje wydajniej, a pewny korzyści nie będzie chciał odejść do innej firmy. Mniejsza rotacja pracowników to ułatwienie dla pracodawcy. Jeśli jesteś przedsiębiorcą warto zastanowić się czy nie jest to dobre rozwiązanie także dla Twoje firmy? Warto się również zastanowić czy catering może być kosztem mniej ważnym, niż pozyskanie dobrych i solidnych osób w swojej firmie, którzy będą wobec niej lojalni. W dzisiejszych czasach nie jest łatwo zdobyć takich pracowników, a catering dietetyczny w kosztach firmy, może być czymś co ich przekona do pracy właśnie w Twojej firmie.

 

Wybierz
Dietę dla siebie